Pro členy
INFORMACE PRO UCHAZEČE
Do slibu se naučím husotskou hymnu a slib, opatřím si zelenou košili, schůzkové, základní a víkendové vybavení a pracovní sešit, nejlépe v tvrdých deskách (v něm náležitosti stran 1-4).
Schůzkové vybavení – přezůvky, pracovní sešit (nejlépe čtverečkovaný, formát A5 v tvrdých deskách) psací potřeby. Při pěkném počasí sportovní oděv a obuv.
KPZ (krabička poslední záchrany, v malé krabičce od čaje či od mýdla): Jehla, nit, 5 zápalek, škrtátko, svíčka, křída, spínací špendlík, knoflík, polštářková náplast, 50,-Kč, ofocený průkaz zdravotní pojišťovny.
Základní vybavení KPZ, pláštěnka, svačina, pití (v lahvi z PVC), toaletní papír, náhradní ponožky, nůž v pouzdře, batoh na záda, igelitový sáček na odpadky, tužka, papír na psaní, čtyřcípý šátek, případně suchý mech.
Víkendové vybavení – základní vybavení + Spací pytel tzv. mumie, karimatka, ešus, lžíce, baterka, vařič na pevný líh a 5 kostiček pevného lihu, zubní kartáček a pasta, mýdlo, ručník.
Pracovní sešit – (čtverečkovaný sešit A5 v tvrdých deskách). Na předsádce napsaný text: „Prosím případného nálezce, aby mi na přiloženém korespondenčním lístku sdělil, kam si mám pro tento sešit dojít.“ (korespondenční lístek s tvou adresou přiložen).
Pracovní sešit – stránky a základní údaje
1.strana: vybarvený oddílový znak, název „HUSOT“,“Historie – Umění – Sport – Ochrana přírody -Turistika“
2.strana: datum založení Husotu 11.10.1985, hymna a slib Husotu
3.strana: tvé jméno a příjmení, tvá adresa, datum narození,tvůj osobní erb.
Telefony: první pomoc 155, 112
hasiči 150
policie 158
vedoucí oddílu Jiří Pašek
e-mail: husotstrakonice@seznam.cz
4.strana: informace pro uchazeče (ofocené)
5.strana: hodnosti (ofocené)
6.-7.strana: ocenění (ofocené)
8-9.strana: pravidla (ofocená)
Cancák: je nepovinný sešit, do kterého si můžeš nechávattisknout razítka z míst, která navštívil (i bez Husotu), nalepuješ si do něho vstupenky, jízdenky a jiné zajímavosti ze svých cest a necháváš si do něj podepisovat kamarády ze srazů a akcí a táborů.
HODNOSTI
1. Uvedení do hodnosti
1.1. Hodnost vyjadřuje hierarchické zařazení členů oddílu na základě jejich aktivit ve prospěch Husotu. 1.2. Složením husotského slibu se uchazeč stává Pážetem. Na základě svých aktivit v průběhu školního roku může být pasován do hodnosti Panoš, Rytíř, Vikomt, Družiník a Velmož. Člen starší 18 let s kvalifikací vedoucího může být pasován z hodnosti pážete přímo na Vikomta.1.3. Podmínkou získání dané hodnosti je průběžné plnění podmínek hodností nižších.
1.4. Pasováni nemohou být členové s docházkou pod 75% či podmínečným vyloučením v průběhu školního roku.
1.5. O udělení hodností rozhodují členové rady Husotu starší 18 let. Pasování provádí pověřený člen rady. Pasovaný si klekne na jedno koleno a pasovatel mu položí meč na jedno z ramen a říká: „Ve jménu čestnosti, spravedlnosti a pomoci tě pasuji na (řekne hodnost)“. Přitom se plochou dolní části meče dotkne obou ramen pasovaného člena.
2. Podmínky udělení
2.1. Panoš – 1.stupeň
-na akce nosí pomůcky potřebné pro činnost.
-včas plní úkoly stanovené radou, sněmem a vedoucími.
-používá jednotící prvky oddílu (krojová košile, trička), které nosí čisté a upravené
-v pracovním zápisníku, má zaznamenány základní údaje (strana 1-9), akceny (50% ze všech zúčastněných akcí)*.
je nejméně jeden rok členem oddílu.
2.2. Rytíř – 2.stupeň
-podílí se na aktivitách nezbytných pro dobrou činnost družiny a oddílu při pravidelných schůzkách i mimo ně (psaní kroniky, brigády, zajišťování úkolů a potřeb pro činnost.
-splnil nejméně jednu bronzovou speciálku.
-v pracovním sešitě si vede rozšiřující údaje (tématické záznamy, sportovní výkony) a akceny (60% ze všech zúčastněných akcí)*.
-je nejméně dva roky členem oddílu. Byl již pasován do hodnosti Panoše.
2.3. Vikomt – 3.stupeň
-vypomáhá s přípravou a organizací činnosti družiny či zájmové aktivity, aktivizuje husoty k činnosti.
-je nejméně tři roky členem oddílu. Byl již pasován do hodnosti Rytíře.
2.4. Družiník – 4.stupeň
-splní kvalifikaci Družiníka.
-dbá na kázeň a pořádek svého okolí a je nápomocen při jejich udržování.
-aktivně se podílí na pořádání celooddílových akcí, včetně tradičních.
-je nejméně čtyři roky členem oddílu. Byl již pasován do hodnosti Vikomta.
2.5. Velmož – 5.stupeň
-splní kvalifikaci Velmože
-připravuje, organizuje a vede akce družiny, zájmové aktivity, včetně jejich programu.
-je nejméně pět let členem oddílu. Byl již pasován do hodnosti Družiníka.
*týká se členů s neukončenou základní školní docházkou.
OCENĚNÍ
1. Vymezení ocenění1.1. Ocenění jsou ohodnoceními členů Husotu za splnění předepsaných podmínek. Uchazečům, kteří se v daném školním roce stali členy oddílu, se též započítávají všechny důkazy a podmínky v tomto období splněné. Kruhy a schůzková ocenění jsou určeny pro členy s neukončenou základní školní docházkou.
1.2. Kruhy jsou ocenění vyjadřující aktivitu členů v činnostech důležitých pro dobrou činnost oddílu v průběhu jednoho školního roku, které se každoročně se opakují.
1.3. Speciálky jsou ocenění, která vyjadřují míru znalostí, dovedností a schopností některé z pěti oblastí činnosti Husotu.
1.4. Stuhy jsou ocenění vyžadující především silnou vůli a přemáhání.
1.5. Hodnotová ocenění jsou taková, která vyjadřují vysoce kladný vztah člena k činnosti oddílu a kamarádům.
1.6. Ocenění se udělují zpravidla na Hodnotící schůzce. Pokud se člen bez omluvy na tuto akci nedostaví, ocenění nezískává.
2. Kruhy
2.1. Kronikář – za dobrovolných 6, 12 a 18 zápisů do kroniky(časopisu, na nástěnku) se získává bronzový, stříbrný a zlatý Brigádník v podobě diplomu.
2.2. Brigádník – za odpracovaných 4, 10 a 20 hodin získávábronzový, stříbrný a zlatý Brigádník v podobě diplomu.
2.3. Docházka – za účast na nejméně 85%, 90% a 95% akcích oddílu či družiny, nejméně však na 25, 28 a 30 akcích. získává bronzová, stříbrná a zlatá Docházka v podobě diplomu.
2.4. Kreslíř – za dobrovolných kreseb z 6, 12 a 18 akcí oddílu do časopisu, na nástěnku či do kroniky získává bronzový, stříbrný a zlatý Kreslíř v podobě diplomu.
2.5.Chodec – za nachozených 50, 100 a 200 km pěšky či na lyžích se získává bronzový, stříbrný a zlatý Chodec v podobědiplomu.
2.6. Návštěvník – na základě návštěvy 5, 10, či 15 turistických zajímavostí se získává bronzový, stříbrný a zlatý Návštěvník v podobě diplomu. Mezi turistické zajímavosti se počítá tvrz, hrad, zámek, kostel, klášter, zřícenina, hradiště, muzeum, galérie, technická památka, rozhledna, vrchol s nejméně 200 metry převýšení, ZOO, arboretum a přírodní rezervace.
2.7.Táborníček – za účast na letním husotském táboře. Ocenění ve formě látkové nášivky.
2.8.Olympionik – bronzový – na olympiádě se oproti minulému roku zlepší alespoň v pěti disciplínách (běh 60m, běh 800m, dálka, přeskoky švihadla za minutu, vrh koulí, hod talířem a kriketovým míčkem, šplh) nebo získá nejméně 300 bodů v husotském osmiboji. Stříbrný – zisk nejméně 350 bodů. Zlatý – zisk nejméně 400 bodů. Ocenění má formu diplomu.
2.9. Herec – ve školním roce se aktivně a pravidelně zúčastňuje nácviku divadelního programu i samotného vystoupení.Ocenění má formu diplomu.
3. Speciálky
3.1. Pro splnění bronzové (stříbrné, zlaté) speciálky Historika, Umělce, Sportovce, Ochránce přírody, Turisty je třeba splnit tolik důkazů příslušné oblasti, aby jejich hodnota činila 15 (30, 50) bodů. Ocenění má formu látkové nášivky. Bronzové speciálky jsou v barvě bílé, stříbrné v barvě modré a zlaté v barvě žluté. Podmínky pro splnění jednotlivých stupňů jsou rozvedeny v Zápisníku speciálek.
3.2.Pro splnění bronzové, stříbrné a zlaté tématické speciálky je třeba splnit tolik pět bronzových, stříbrných a zlatých důkazů daného tématického okruhu.
4.Stuhy
4.1. Čin–Rytířskost (bílá) je udělena za splnění všech rytířských cností v průběhu jednoho roku: Člen: 1.Je ochráncem všech slabých a potřebných 2.Dodržuje úmluvy 3.Uznává názory ostatních a v případě sporu hledá společné řešení 4.Hraje a soutěží čestně a odhodlaně 5.Podílí se na činnosti pro celé společenství 6.Dokáže odpustit 7.Nepomlouvá, neubližuje, nehádá se a nepoužívá hrubých slov. Tuto stuhu uděluje rada Husotu a v případě vyloučení či podmínečného vyloučení je dotyčnému odňata.
4.2. Hlad (žlutá) – za hladovění po celých 24 hodin, během nichž se smí pít pouze čistá voda.
4.3. Hlídka (fialová) zájemce je uprostřed noci probuzen a musí sám držet dvě hodiny hlídku. Po celou dobu hlídky musí být tma. Na hlídce, která probíhá pod širým nebem, nesmí ležet anesmí mít s sebou mobil, další komunikační techniky a elektronická zařízení. Při ukončení hlídky je jeho povinností vzbudit další osobu.
4.4. Mlčení (červená) – 24 hodin vydržet mlčet. Zájemce během této doby nesmí vydat žádný hlasitý hrdelní zvuk (kašlání, smích, šeptání…).
4.5. Osamělost (modrá) – za deset hodin osamění v přírodě, během něhož ho nesmí spatřit ani slyšet žádný člověk (kromě osoby pověřené případnou kontrolou) a odevzdání zápisu z pozorování přírody a okolí. Člen musí být po celou dobu v bdělém stavu a nesmí mít s sebou mobil, další komunikační techniky a elektronická zařízení.
4.6. Poznání (zelená) – za účast na dvaceti pěších nebo lyžařských výpravách o délce nejméně 10 kilometrů. Výprava, která je součástí tábora, se do plnění podmínek nepočítá. Třídenní a vícedenní putování, při němž jsou alespoň dva dny přesunu o délce nejméně 10 km, se rovná dvěma výpravám.
4.7. Slepota (černá) – člen má šest hodin oči zavázané šátkem a během této doby se v mezích svých možností zúčastňuje veškeré činnosti ostatních husotů. Pro případ bezpečnosti musí mít osobního strážce.
5. Hodnotová ocenění
5.1. Pomněnkové oči – za soustavnou pomoc kamarádům v průběhu celého školního roku se získává očko. To má podobu knoflíku připevněného na spínacím špendlíku. Pomněnkářem se stává člen s dvěmi očky.
5.2. Sluneční záře – za účast na 200 akcích od složení slibu. Ocenění je v podobě látkové nášivky.
6.Platnost – tyto Doplňky jsou platné od 28.1.2011
HUSOTSKÁ PRAVIDLA
1. Dotaz
Mám-li dotaz, přihlásím se zdvižením ruky.
2. Dvě vrstvy
Na večerní akce a večerní hry i bez zvláštního upozornění mám na sobě dvě vrstvy oděvu – např. tričko a košili nebo tričko a svetr. V nutných případech lze toto pravidlo vyhlašovat i jindy.
3. Chování v přírodě
Vztah k přírodě projevuji tím, že netrhám a neničím rostliny a chovám se ohleduplně k živočichům. Tábořiště po sobě vždy čistě uklidím.
4. Kroj
Nošení kroje je věcí hrdosti na příslušnost k oddílu. Nošením kroje se hlásím k Husotu a zavazuji se tak ke slušnému chování. Kroj si chráním před ušpiněním a poškozením.
5. Křestní jména
Říkáme si křestními jmény, případně přezdívkami. Je zakázáno hanobení jmen i přezdívek.
6. Muž u kormidla
Muž u kormidla je člověk, který právě něco ostatním vysvětluje. V tomto případě ho má každý poslouchat a nevyrušovat jej svými poznámkami či bavením se s někým jiným. Dotazy k výkladu se dějí vždy až po jeho skončení.
7. Nástup do deseti
Nástup je na signál čárka, tečka (písmeno N v morseovce) nebo na slovní povel, po kterém se počítá do deseti.
8. Neloudí se
Žádám-li o nějakou věc, službu a podobně, slušně o ni poprosím. Jsem-li odmítnut, smířím se s tím. Je-li mé prosbě vyhověno, neopomenu poděko-vat.
9. Nevhodné slovo
Za každé pronesené hrubé slovo nebo nadávku udělám pět dřepů.
10. Noční klid
Po vyhlášení večerky se již nesmí hovořit a svítit. Pokud se probudím před budíčkem, chovám se zcela tiše.
11. Omlouvání nepřítomnosti
Každou nepřítomnost na akci je třeba omluvit. Starost o to mají husoti nikoliv jejich rodiče.
12. Osobní věci
Osobní věci každého člena jsou nedotknutelné. Pouze vedoucí mají právo do nich nahlédnout při kontrole úklidu na táboře. Výjimkou jsou věci ztracené a nalezené. Osobní věci je možné si půjčit jen s výslovným souhlasem majitele a jemu osobně také vrátit.
13. Pozdrav
Při příchodu na akci i při odchodu z ní hlasitě všechny pozdravím. Pozdravem je „ahoj.“ Nezdravím, pokud přicházím na akci pozdě a rušil bych tím ostatní.
14. Přidrž šlehající větev
Při pohybu skupiny těžko prostupným terénem dávám pozor na větve, které by mohly ohrozit člena výpravy jdoucího za mnou. Napruženou větev podržím do doby, kdy si ji následující člen převezme, a nebo se dostane z dosahu ohrožení.
15. Zvednutá ruka
Když vedoucí zvedne ruku dlaní dopředu, znamená to, že žádá o ticho. Každý, kdo jej uvidí, také zvedne ruku, zmlkne a začne dávat pozor.