Historie
O nás
Náš oddíl vzniknul 11.10. 1985. Od roku 1995 jsme základním článkem sdružení Duha. To je sdružení dětí a mládeže pro pobyt v přírodě, volný čas a recesi (v Jihočeském kraji jsme jediným základním článkem tohoto dětského sdružení). Jsme skupinou chlapců a dívek, která prostřednictvím společné činnosti rozvíjí kladný vztah k historii, umění, sportu, ochraně přírody a turistice a snaží se v nich získávat dovednosti a znalosti. Naší snahou není vychovat z dětí vrcholové sportovce, profesionální herce, malíře či významné historiky nebo přírodovědce. Za nejdůležitější považujeme čestnost, spolehlivost, ohleduplnost a vzájemnou pomoc. Oddíl máme rozdělen na družiny Pětilistá růže, Sluneční paprsky a Měsíční úplněk.
JAK TO U NÁS CHODÍ
– všichni zájemci o činnost v našem oddíle procházejí čekatelskou zkouškou, která trvá nejméně tři měsíce. Na začátku čekatelské doby přinese zájemce přihlášku podepsanou rodiči, do dvou měsíců zaplatí členský příspěvek a v jejím průběhu pak musí mít docházku nejméně 75%, naučí se hymnu a slib, pořídí si zelenou košili (na střihu a odstínu barvy netrváme), pracovní sešit, do kterého si nalepí základní informace o oddílu, a projevuje zájem o činnost. Na základě splnění čekatelské zkoušky složí husotský slib a tím se stává pážetem, neboli plnoprávným členem oddílu. Toto jej opravňuje k plnění oddílových ocenění, možnosti postupu do vyšších hodností a podílet se na rozhodování o oddílu.
Pravidelné schůzky
– máme každý čtvrtek v klubovně v ulici Rybniční 1283 od 17 do 18 hodin. Začínáme vždy kruhem přátelství a oddílovou hymnou, poté se čteme zápisy z kroniky z posledních akcí a řešíme organizační záležitosti. Pak zpravidla následuje tématická část schůzky a ke konci hrajeme hry. Končíme opět kruhem a hymnou. Občas se nám stane, že o nějakou minutu přetáhneme.
Víkendovky
– dvakrát do měsíce podnikáme nějakou akci o víkendu – velkou hru, výpravu do přírody. Též jezdíme na srazy s jinými oddíly, občas na klasický výlet, při kterém navštívíme nějakou památku či zajímavost.
SLIB HUSOTU
„Slibuji, že budu čestný, spravedlivý a dobrý kamarád.“
HYMNA HUSOTU
Vzhůru členové, vzhůru k Husotu
stále jen dopředu, stále jdem
kamarádství je nám vždy nade vše,
své kamarády nezklamem.
Třeba i v nouzi nebo v strádání
všichni si svorně pomůžem
ti lepší těm, co nemají nadání
starší jdou mladším příkladem.
NAŠE TRADIČNÍ AKCE
Zampa-Pampa večerní hra
Hokejbalový turnaj družstev
Vánoční turnaj ve šprtci
Strom pro zvířata
Olympiáda stolních her
zimní výstup na Kuřidlo hra
Olympiáda
Hodnotící schůzka
Závěrečný oheň
Kontakt
vedoucí oddílu – Jiří Pašek husotstrakonice@seznam.cz
Krátce z historie Husotu
Prolog
Když jsem se na jaře roku 1985 vrátil po více než dvou letech ze severních Čech, měl jsem za sebou již přes šest let vedení oddílů, čtyři letní tábory a naprosto jasné představy o oddíle, jaký bych chtěl vést. Proto jsem hned po návratu z Mostecka požádal tehdejší skupinovou vedoucí při ZŠ Poděbradova, zda bych si mohl takový oddíl vytvořit. Souhlasila, s tím, že do června budu vést oddíl 3.třídy, který byl v té době bez vedoucího. Na léto jsem měl naplánovaný týdenní putovní tábor, při němž se převážely všechny věci účastníků na kárkách. Mým snem bylo, že každá kárka bude mít svou vlajku jako měli kdysi husité. A podle nich vznikl i název budoucího oddílu. Zkratky z činností, kterými jsme se měli v budoucnu zabývat (Historie, Umění, Sport, Ochrana přírody, Turistika), byly dosazeny až na podzim.
1985-1986
Samotné počátky Husotu tedy spadají do srpna roku l985. Tehdy odjíždí na první putovní husotský tábor osm dětí ze druhé až šesté třídy ZŠ Poděbradova Strakonice. Na táboře se objevila i první husotská vlajka. Na modrém poli zářilo žlutě vyšité velké písmeno H, které symbolizovalo Husot. První táborovou etapovou hrou se stala Cesta do pravěku.
Přestože se počítalo s tím, že se účastníci tohoto tábora stanou základním pilířem oddílu Husot, nestalo se tak. Září bylo rozjezdové a za oficiální založení Husotu je považován 11.říjen, kdy se uskutečnilo první Shromáždění. Zakládajících členů bylo dvanáct: Lenka Loudínová, Ivana Martínková, Tomáš Mrkvička, Milan Pavlík, Marie Pelešková, Pavla Petráková, Pavla Pilná, Hana Sochacká, Jaroslav Šebesta, Jana Vadroňová Kateřina Voldřichová a Milan Hankovec. Členové pracovali ve dvou ustanovených družinách (Pěticípá růže a Sluneční paprsky) a všichni byli žáky čtvrté třídy ZŠ Poděbradova Strakonice. Při její pionýrské skupině byl Husot registrován jako sportovní oddíl, protože turistický již na skupině existoval. Již od září byl vydáván měsíčník Husot a od října měl oddíl svůj nový znak, ve kterém na modrém poli září zlaté slunce, které má pět žlutých okvětních lístků (obojí symbolizuje názvy družin). V listopadu pak byla zavedena čekatelská zkouška. Během listopadu a prosince se uskutečnil hokejbalový turnaj a Slunovrat, tedy akce, které pořádáme každý rok, bez jediného vynechání. Na jaře r.1986 pak byla složena husotská hymna. Tábor byl opět na Šumavě a putovní a hrála se na něm etapová hra Tajuplný ostrov. Začátek putování byl v Lipce a konec u Křišťanovického rybníka.
1986-1987
S novým školním rokem si družiny zavedly tzv. Vševědník, do kterého se zapisovaly a zakreslovaly různé poznatky (např. z různých soutěží). Psaní Vševědníků bylo po dvou letech ukončeno. Na podzim proběhla 1.olympiáda Husotu, o vánočních prázdninách pak strom pro zvěř, obě akce se během let staly tradičními. Počátkem ledna jsme se zúčastnili setkání turistických oddílů mládeže v Aši. Uvažovali jsme totiž o tom, že bychom působili jako turistický oddíl mládeže při TJ Fezko. Pro nezájem členů a rodičů z toho posléze sešlo. V březnu proběhla 1. zimní olympiáda a o jarních prázdninách se uskutečnil pobyt na jeskyňářské základně v Tetíně u Berouna. Poprvé se uskutečnil přebor v dámě a piškvorkách.
Některým rodičům se asi nelíbila hojnost akcí i to, že členové oddílu se jich museli zúčastňovat. Problém se řešil za přítomnosti učitelky, která byla třídní většiny husotů. Vedoucí byl tlačen k tomu, aby výrazně snížil počet víkendových akcí (byly zhruba dvě do měsíce) a o argumentu, že pokud se jich děti nemohou zúčastňovat, rodiče je mohou z oddílu odhlásit, nechtěli přítomní rodiče a učitelka slyšet. Vše vyřešila paní Loudínová, která všem sdělila, že její dceři se činnost oddílu velmi líbí a opět poukázala na to, že rodiče mohou své děti z oddílu odhlásit. Pak již nebylo o čem diskutovat. Pro malý zájem se v tomto roce neuskutečnil připravovaný letní putovní tábor v západní části Šumavy, tak se jelo alespoň tábořit pod stan na Hrejkovický potok.
1987-1988
Po určitém tlaku vedoucího odchází na podzim členky, které neměly čas zúčastňovat se víkendovek. Místo nich přišli jiní zájemci. Začali jsme se prezentovat jako turistický oddíl a jednali jsme s turistickým odborem TJ Fezko Strakonice, že bychom se stali jejich turistickým oddílem mládeže. Pro nezájem rodičů členů z toho sešlo. Ve větší míře se začínají rozjíždět družinové schůzky, které si organizovaly a vedly děti. 4.-6.září se husoti prvně zúčastnili srazu turistických oddílů na Pražáku. V říjnu se oddíl zapojil do Velké soutěže časopisu Pionýrská stezka. V březnu vyšlo 27 číslo časopisu Husot. Časopis pak až do září 1990 nevycházel. Náborové výpravy na Kněží horu se zúčastnilo rekordních 32 dětí! Prvně jsme se zúčastnili velkého srazu turistických oddílů v Ratajích nad Sázavou, který pořádala PS Podskaláci Praha. O prázdninách se pět členů Husotu, vedoucí M.Hankovec a J.Hrazdíra zúčastnili letního tábora PS Poděbradova, v srpnu se uskutečnilo putování po Železnorudsku.
1988-1989
Na jaře l989 byly ušity dvě vlajky se znakem Husotu. První, ve které bylo zlaté slunce s pěti okvětními lístky zasazeno do světlemodrého pole, se nepoužívala, druhá vlajka, s tmavomodrým polem se používala ještě několik let v tomto století, kdy novou ušila Hanka Prechtlová. Velice dobře běžela družinová činnost, hlavně u Pěticípé růže (činnost Slunečních paprsků na jaře upadla). Počátkem října se začala v režii Petry Vlnové nacvičovat pohádka O třech přadlenách. Po několika zkouškách však byl nácvik přerušen a již se neobnovil. V listopadu se v Husotu začalo s udělováním Hodností. Člen, který v určitém měsíci Hodnost získal, se musel zúčastnil dvou družinových schůzek, dvou víkendových akcí, nesměl mít žádnou neomluvenou schůzku. Ještě během zimy se však od udělování Hodností upustilo.
O zimních prázdninách jsme začali stavět chýše. Stavěla se až do jara Až do roku 2000, kdy nám ji někdo zboural, jsme k ní často chodili, i v ní nocovali. Na PS Poděbradova jsme vyhráli dlouhodobou soutěž oddílů a za odměnu jeli na zámek Kozel. Opět jsme se zúčastnili soutěže časopisu Pionýrská stezka. Letní husotský tábor Podolsko, kterého se zúčastnilo šest kluků a tři vedoucí a na němž se hrála etapová hra Partyzánský odboj, patří k táborům nejzdařilejším.
1989-1990
Oddíl si vytvořil vlastní zkoušky, které však vlivem událostí vzaly ještě do zimy za své. Začátkem září z Husotu vystoupil větší počet členů, a oddíl se během krátké doby dostal do velké krize. Hrozilo, že se rozpadne. Proto jsme opět uvažovali, že budeme pracovat jako turistický oddíl mládeže pod turistickým odborem TJ Fezko Strakonice. Vlivem politických událostí však dochází k převratným změnám i v dětském hnutí. Jsou obnoveny dosud zakázané organizace a vznikají nové. Počátkem ledna 1990 se husoti jednohlasně rozhodli, že i nadále zůstanou pionýrským oddílem, přihlásili se do obnoveného sdružení Pionýr, ve kterém se zaregistrovali při pionýrské skupinu F.L.Čelakovského. Během ledna a února však až na T.Mrkvičku, A.Schnaida, J.Popeláře a M.Hankovce z oddílu vystoupili všichni členové. Proto jsme začali pracovat s dětmi z prvních tříd, které si přivedly své kamarády a sourozence. Čtrnáct z nich se stalo členy Husotu ještě před prázdninami, další pak na podzim téhož roku. V červenci podnikají T.Mrkvička, A.Schnaid, J.Hrazdíra a M.Hankovec expedici do Strážovských vrchů a na Táboře jisker u Stašovského rybníka, kde se hrála etapová hra Popelčiny střevíčky, již všichni pracují jako vedoucí. Tento tábor byl posledním, který se uskutečnil na veřejném tábořišti. Prvně jsme se zúčastnili víkendové akce čestické Střelky Korouhev rytíře Koce. Na druhé straně naposledy jsme byli na srazu turistických oddílů v Ratajích, v následujících letech se již nepořádaly, a také jsme naposledy plnili úkoly časopisu Pionýrská stezka. Tento čtrnáctideník počátkem devadesátých let zanikl.
1990-1991
V září oddíl získal právní subjektivitu a oficiálně pracoval pod označením Pionýrská skupina Husot. Do této skupiny byl přibrán i přírodovědný oddíl Trilobiti, který při zvláštní škole Plánkova vedla paní Polanková. Během prázdnin následujícího roku Trilobiti ze skupiny odešlii. Na jaře projevili zájem o vedení družiny K.Polláková a M.Nováková, studentky strakonické průmyslovky, a proto byla ustanovená nová družina, která se scházela v úterý. V průběhu školního roku husoti plnili Pětikvítek. Ten se skládal z pěti oblastí (historie, umění, sport, ochrana přírody, turistika) a každá oblast byla tvořena pěti úkoly. Na splnění odznaku Pětikvítku musel člen splnit nejméně čtyři oblasti po čtyřech splněných úkolech. Od ledna 1991 začínají schůzky zpěvem hymny Husotu, od 376. akce (v březnu) získávají účastníci za každou oddílovou akci tzv. akcen. 22.března složilo 27 členů Husotu (včetně vedoucích) první husotský slib. Při slibu každý obdržel žlutomodrý šátek. Zajímavé byly reakce lidí při výpravách a výletech. Všude jsme byli pokládáni za skauty a chváleni, ale po sdělení, že jsme pionýři nám mnozí nadávali. Ani v okolí svého bydliště to neměli husoti lehké. Často byli dospělými a jejich dětmi označováni za komunistickou mládež. Mnozí rodiče proto nechtěli, aby se jejich děti staly našimi členy. Přes tyto skutečnosti se letního tábora ve Strašicích zúčastnil doposud rekordní počet 28 dětí. Hrála se zde etapová hra Kocourkov.
1991-1992
Od září dostávali husoti, kteří se v bodování za příslušný měsíc umístí do desátého místa, lísteček s pořadím a v lednu byly zavedeny Desítky. Nejnižší Desítku Snítku, za účast na 100 akcích Husotu, obdržela 26.ledna jako první K.Jankovcová (desítky se udělovaly až do počátku tohoto století). V témž měsíci byly ušity družinové vlajky. Do kroniky byla poprvé zaznamenána docházka všech členů i uchazečů na oddílových akcích. V platnost vstoupilo, že za sedm neomluvených pátečních schůzek bude následovat vyloučení člena z oddílu. Od ledna do října, včetně letního tábora ve Frymburku, se hrála etapová hra Objevení Ameriky. Vedoucí uskutečnili přechod Nízkých Tater. V soutěži Pionýrská stezka husotská hlídka nejmladších chlapců Z.Gryc a M.Šmolík postoupila z okresního a oblastního kola až do republikového finále, ve kterém zvítězila.
1992-1993
V průběhu školního roku byl vyzkoušen systém samostatných družinových schůzek pod vedením vedoucích družin. Experiment se nepovedl, neboť většina vedoucích se na schůzky vůbec nepřipravovala a místo dětem se moc nevěnovala. Důsledkem byl odchod skoro poloviny členské základny do září 1993. Již v září 1992 z oddílu vystoupily vedoucí K.Polláková a M.Nováková, na jaře roku 1993 pak T.Mrkvička a J.Hrazdíra. V únoru 1993 vstoupil Husot do Hnutí svobodných oddílů. Od té doby se opět prezentujeme jako oddíl Husot. Letní tábor byl pořádán společně s PS Dr.Hajného Vodňany v Hradci u Stodu. V srpnu pak proběhlo šestidenní Berounské putování.
1993-1994
Na nábor zájemců se sice přihlásilo hodně dětí, ale většina z nich přišla hlavně kvůli nabízenému hraní divadla a ostatní oddílová činnost je již tolik nezajímala. Možná to bylo i tím, že na podzim jsme měli snahu pracovat i pod hlavičkou divadelního kroužku domu dětí a mládeže. Po třech měsících jsme však z DDM odešli, protože podmínky pro naši činnost zde byly nevyhovující. Pohádky, které jsme pak hráli až do roku 2005, byly hrány především pro děti mateřských škol a školních družin. V tomto roce to byla pohádka Neposlušný medvídek a Kašpárek a přilepený čert. V průběhu školního roku vystoupili vedoucí A.Schnaid a J.Popelář, v prosinci jsou schváleny Stanovy Husotu. Velký ohlas získala Západní cesta, což vlastně byly etapové výpravy, při nichž husoti prošli trasu dlouhou 147 km ze Strakonic do Ejpovic na Plzeňsku. Jarní prázdniny jsme strávili v Bělčicích, letní tábor se uskutečnil v Rumburku s ubytováním v domě dětí a mládeže. Celotáborou hrou byla EXPEDICE RUMBURaK. O prázdninách proběhlo i putování na Olomoucku.
1994-1995
Velký zájem byl o hraní divadelních pohádek, ale u většiny členů se projevovala nechuť udělat něco navíc a oddíl brali spíše jako kroužek – očekávali, že vedoucí vše připraví a zajistí, ale sami nechtěli navíc udělat nic. Většina husotů se skoro vůbec nezúčastňovala víkendových akcí a to i takových, které sami prosadili. Někteří členové rady Husotu nedocházeli na porady a radě jako celku byl chod oddílu naprosto lhostejný. Proto se po náboru nových uchazečů tito poprvé v historii Husotu začali scházet odděleně od členů. Vedení činnosti pomáhala zajišťovat třináctiletá Hana Prechtlová a o rok mladší Zbyněk Gryc. Pro členy, kteří pomáhají ostatním, bylo zavedeno ocenění Pomněnkové oči.
S přelomem kalendářního roku 1994-1995 došlo k významné změně v členství Husotu. Na základě rozhodnutí většiny členů vystoupil oddíl Husot k 1.lednu 1995 ze sdružení Pionýr a 15.ledna vstoupil do sdružení Duha, což je sdružení dětí a mládeže pro pobyt v přírodě, volný čas a recesi. 10. ročníku hokejbalového turnaje Husotu se prvně zúčastnila družstva mimo strakonický okres. Uskutečnily se etapové výpravy s názvem Šumavské hvozdy. Nacvičena a sehrána byla pohádka Kašpárek vyhání mšice, která se hrála i na prvním ročníku Bělčického zvonku. Jarní prázdniny jsme prožili v Bělicích, čtrnáctidenní letní tábor ve Tchořovicích. Celotáborovou hrou byli Lovci orchidejí. V srpnu strávili někteří členové šest dní na Berounsku.
1995-1996
6.-8.října proběhly oslavy 10.výročí Husotu, v jejichž rámci proběhly 1.všehusotské hry a prvně se zde promítal film o 10 letech činnosti Husotu, který za pomoci fotek, útržků z videí a mluveného slova pod vedením M.Hankovce zhotovili T.Dvořák, Z.Gryc, H.Prechtlová, R. Procházková a M.Varnušková, Na Shromáždění Husotu si většina starších členů vytvořila silnou družinu, která v čemkoliv převyšovala ostatní dvě. Proto bylo rozhodnuto, že uchazeči se budou i nadále scházet samostatně i nadále a proto o přeložení k uchazečům požádala i H.Prechtlová. Krátce nato byli k uchazečům převedeni i členové, kteří v září složili slib a měli chuť něco podnikat. Činnost většiny starších členů upadala. Mnozí členové nechodili na žádné víkendové akce a rozmohly se i jejich neúčasti na pátečních schůzkách. Tím váznul i nácvik pohádky Vyléčená princezna, který byl nakonec pro liknavost většiny účinkujících po čtyřech měsících zrušen a pohádka se nehrála. Za tohoto stavu odmítl M.Hankovec starší členy vést a počátkem dubna družiny, které se scházely v pátek, zrušil. K.Jankovcová a Z.Gryc se zúčastňovali akcí s novými členy a uchazeči, ostatní využili možnosti vystoupení z oddílu. Noví členové a uchazeči sehráli v mateřských školách pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Jarní tábor proběhl opět v Bělčicích.
Velkými změnami prošla organizace letního tábora. Poprvé jsme využili tábořiště v Malé Turné, poprvé celotáborová hra, která měla název Rytíři 13.věku, výrazně zaplnila skoro všechnu táborovou činnost, včetně různých atributů.
1996-1997
V lednu 1997 se uskutečnila první etapa Husotského okruhu Strakonickem. Celý HOS byl pro svoji délku ještě rozdělen na tři části – Severní obchvat, Západní oblouk a Východní smyčka, a tvořilo jej 20 etap (356 km) vedoucích přes Sudoměř, Zvíkov, Čimelice, Blatnou, Nepomuk, Pracejovice, Volyni, Bavorov, Netolice, Vodňany a Ražice zpět do Strakonic.
Základní škola Čelakovského, kde jsme se i nadále scházeli, nám vyčlenila jednu třídu, kde jsme si mohli nechávat věci i rozdělanou práci. Už jsme nebyli závislí na tom, ve které třídě se zrovna vytírá. Rozebrali jsme veškeré lavice přimontované k podlaze a tak získali prostor pro oddílovou i družinovou činnost. To vše mělo za následek zlepšení oddílové i družinové činnosti.
V prosinci se uskutečnil 1. ročník Vánočního turnaje ve šprtci a cvrnkané (v následujících letech jen ve šprtci) a od ledna 1997 byla zavedena Husotská liga šprtce a cvrnkané s postupy a sestupy mezi první a druhou ligou. Hráči cvrnkané se zároveň stali členy celostátního Sdružení hráčů knoflíkové kopané a naše liga oblastní ligou tohoto sdružení. Pohádku Strašidláci jsme hráli i v Praze na festivalu dětských a mládežnických organizací a na Bělčickém zvonku. Prvně jsme se zúčastnili turnaje vybíjené v Českých Budějovicích, který pořádá tamní Zálesák.
1997-1998
Hana Prechtlová a Kateřina Jankovcová začaly pravidelně pracovat jako družiníci, z loňských dalších členů jich však zůstalo pouze šest. V průběhu září se však do Husotu přihlásilo 11 zájemců a během následujících měsíců další. Velmi se změnila organizační struktura. Byla stanovena jasná kritéria při přijímání členů, včetně účasti nad 75% akcích, zavedeny husotské hodnosti Páže, Panoš, Rytíř, Vikomt, Družiník a Velmož, přičemž podmínky pro jejich splnění jsou dány aktivitou člena a jeho přínosem pro oddíl. Dále bylo zavedeno sedm husotských stuh (Čin-Rytířskost, Hlad, Hlídka, Mlčení, Odvaha-v srpnu 2000 nahrazena Slepotou, Osamělost, Poznání), speciálky z oblastí historie, umění, sportu, ochrany přírody a turistiky, kruhy Herec a Olympionik a ocenění za zápisy do kroniky, docházku, brigády a letní tábory. Některé tyto zkoušky a ocenění již fungovaly v minulosti, ale neměly jasná kritéria.
Společně s dětmi ZŠ Husova Písek jsme uskutečnili rekonstrukci bitvy u Sudoměře. Opět jsme hráli v Praze na festivalu dětských a mládežnických organizací, tentokrát pohádku Za městem je drak. Letní tábor byla ve znamení táborové hry Papuánského gorendu.
1998-1999
Podstatně předělán byl organizační řád Husotské ligy šprtce a cvrnkané. Při více jak 10 hráčích jsou ustanoveny základní skupiny, ze kterých se postupuje do jednotlivých lig, do HLŠC byl zařazen pohár, turnaje a Mistrovská trofej jakožto soutěž nejlepších hráčů o přeborníka za školní rok. Na žádost husotů byly na podzim a na jaře zavedeny pravidelné tréninky hokejbalu. Od února se před většinou schůzek začali scházet předsedové družin, kteří zajišťovali předávání informací svým členům. H.Prechtlová měla zájem samostatně vést jednu z družin a tak se na základě náboru zájemců ze ZŠ FLČ obnovila družina Měsíční úplněk, která se až do května scházela v úterý. Od září též v pátek s ostatními družinami.
V prosinci 1998 se stal členem Husotu opět Aleš Schnaid, který skládal zkoušku od ledna, kdy se vrátil z vojenské základní služby. Bohužel 11.4.1999 odchází z tohoto světa. Prvně jsme hráli pohádku i pro veřejnost, v tomto roce to byla Popelka. Rekonstrukci bitvy u Strpí jsme uskutečnili s oddíly Kampanus Vodňany, Střelka Čestice a s dětmi ZŠ Husova Písek. Spolupořádali jsme Duhový most v Heidmühle. Letní táborová hra Eldorádo nás zavedla do období dobývání indiánské říše Čibčů.
1999-2000
Družina Měsíční úplněk vyvíjela od září činnost též v pátek s ostatními družinami. K 1.lednu 2000 Husot vystoupil z Hnutí svobodných oddílů a hráči cvrnkané ukončili členství ve Sdružení hráčů knoflíkové kopané, stejně tak naše liga není oblastní ligou tohoto sdružení. Někteří lidé nás omylem stále zařazovali do ekologického hnutí Duha, kam jsme ale nikdy nepatřili. Dosud největší akcí Husotu byl 15. ročník hokejbalového turnaje, které se zúčastnilo 145 hráčů a vedoucích. Jarního tábora v Rokytě na Šumavě se zúčastnilo 11 husotů a v rámci 30 dní neziskového sektoru jsme pro veřejnost sehráli pohádku Zlatava. Počátkem května jsme ji předvedli i v Praze na setkání oddílů Duhy pod názvem Duhový most. Tisící akcí Husotu byla schůzka 21.1.2000. Pokračovali jsme v etapách Husotského okruhu Strakonickem. Letní tábor se nesl ve znamení etapové hry Ta-Meri, vycházející ze života starých Egypťanů.
2000-2001
V průběhu roku plnili členové úkoly hry Dobrodružné putování rytíře Radovana, kterou do časopisu Husot připravovala Vlasta Štěpánová – Delfínek z Českých Budějovic. Za různé splněné úkoly též získávali členové tzv. foglarovky. Ve druhém pololetí plnili jednotlivci bodovačku, tj. 36 různých dovedností, ve kterých postupovali nejlepší do finále. Pokračovali jsme v Husotském okruhu Strakonickem, uskutečnila se večerní hra Zampa-Pampa, přebor oddílu v hokejbalu vyhrál Měsíční úplněk. Výstup, letos pod názvem Klučevskaja, jsme pořádali v městském lese. Vysokou úroveň mělo Prkno, především v autorské tvorbě. Uskutečnili jsme bitvu u Sudoměře. V rámci oslav 15. výročí založení Husotu proběhlo hodinové plnění stuh, výstava o dosavadní činnosti, hrátky a vybíjená. Dětem mateřských škol jsme U mravenčí skály sehráli pohádku Vyléčená princezna. Pro malý zájem jsme ukončili Husotskou ligu cvrnkané (knoflíkové kopané).
Zúčastnili jsme se setkání turistických oddílů na Pražáku, výstavy papírových modelů ve Strakonicích, Korouhve rytíře Koce v Česticích, srazu oddílů Žlutého kvítku v Nových Hradech, vybíjené v Č. Budějovicích a Lukáš Chaluš a Vojta Hrdlička postoupili do republikového finále Indiánské stezky ve Ždánicích na Moravě, kde obsadili krásné druhé místo. Měli jsme zájem uspořádat republikové setkání Duhový most, ale pro technické problémy (nesehnali jsme ubytování pro ostatní oddíly za přijatelnou cenu) jsme od pořádání ustoupili. Jarní tábor proběhl opět na Rokytě, na letním táboře u Malé Turné se hrála táborová hra Námořnická plavba. Došlo k úpravám Doplňků stanov.
2001-2002
V časopise Husot vycházela další soutěž z pera Vlasty Štěpánové – Delfínka. Tentokrát s názvem Poznej jihočeské památky. 3.11.2001 jsme absolvovali závěrečnou etapu Husotského okruhu Strakonickem. Na generální zkoušku pohádky Broučci se přijel podívat Jan Šimáně – Galén, propagátor činnosti mikrokolektivů. Z důvodu nekázně některých členů a kvůli tomu odstoupení jedné hlavní postavy k premiéře již nedošlo. Zúčastnili jsme se setkání turistických oddílů na Pražáku, akcí Duhový most v Rajnochovicích na Moravě, Korouhve rytíře Koce v Česticích. Hanka Prechtlová pro nedostatek času ukončila pravidelnou činnost na schůzkách. Velká změna pro nás nastala koncem školního roku, kdy nám město Strakonice pro účely klubovny propůjčilo místnosti v budově starého Fezka. Takže před prázdninami jsme se stěhovali. Jarní tábor jsme trávili opět v Rokytě, na letním táboře v Malé Turné se hrála etapovka Rapa – Nui, ve které si družiny samy vybíraly úkoly, které budou plnit. Deset dní jsme strávili na táboře ve východním Německu.
2002-2003
Na podzim jsme si upravili klubovní místnosti. Pan Schnaid nám věnoval starší skříně, do kterých jsme uložili vybavení. Zřídili jsme si oddílovou knihovnu. Kromě oddílové si začaly vést kroniky i jednotlivé družiny. V rámci hokejbalového turnaje proběhla za účasti 19 hlídek večerní hra v ulicích města s názvem Příšerky. Dětem mateřských škol jsme sehráli pohádku Zakletá princezna, kterou jsme uvedli i v rámci akce 30 dní neziskového sektoru pro veřejnost. V průběhu roku plnili členové Rytířské ostruhy, pro družiny vycházela v časopise soutěž o rytířstvu. Zúčastnili jsme se tradičních srazů oddílů: srazu Žlutého kvítku, Korouhve v Česticích a vybíjené v Č. Budějovicích. Zúčastnili jsme se semifinále ligy škol ve šprtci v Praze. Stejně jako v letech minulých se někteří naši členové zúčastnili literární soutěže Čestický brambor. Po sedmi letech jsme změnili tábořiště. Na skautské táborové základně na Chvalově, kde jsme hráli etapovku V erbu 13. věku, nás navštívil opět Galén.
2003-2004
Oproti loňsku nám mírně ubyla členská základna zájmové aktivity turistika, naopak větší zájem byl o šprtec, v němž jsme se kromě naší ligy zúčastňovali i turnajů Unie hráčů stolního hokeje. V Husotské lize bylo zavedeno další ocenění, tzv. Zlatá mísa, ve které se členům šprtce hodnotily výsledky jak v HLŠ tak i v Unii. V celoroční 3. lize, organizované U.H.S.H. jsme měli dva týmy.
Družiny celoročně hrály Tajemství Jana T. Zúčastnili jsme se Korouhve v Česticích, podzimní prázdniny jsme strávili ve skautské základně v Sezimovo Ústí, odkud jsme podnikli výpravy na Kozí hrádek a zříceninu Příběnice. Ústečtí skauti k nám na oplátku přijeli na jaře, zúčastnili se hry stopovačka, Velikonočního turnaje ve šprtci a společně jsme podnikli výpravu do Radomyšle. V rámci hokejbalového turnaje proběhla večerní hra v ulicích Strakonic Velký razítkovač, v níž soutěžilo devět hlídek. Za splnění či nesplnění některých oddílových náležitostí se udělovaly sladké či kyselé obličejíky. Husoti, kteří získali pět sladkých v průběhu měsíce, šli do losování a nějakou sladkost (sušenky, čokoláda) Z návrhů zvítězily ty od Káti Hajkové. Družinové kroniky se hemžily dlouhými výstižnými zápisy i kreslenými výjevy z činnosti. Dětem mateřských škol i veřejnosti jsme zahráli pohádku Strašidláci. Jarní tábor jsme strávili na Rokytě, letní, kde se hrála etapovka Lucemburkové, na táborové základně Chvalov.
2004-2005
Protože v minulém školním roce se víkendovek se zúčastňoval malý počet členů, většina členů rady se dohodla věnovat se ve větší míře hraní pohádek. Hanka Prechtlová však ještě v průběhu prázdnin 2004 přišla s tím, že by bylo škoda turistiky nechat, když má v oddíle letitou tradici, a že by ji vedla. Takže v tomto školním roce v Husotu vyvíjely činnost zájmové aktivity: turistika (vedoucí H.Prechtlová, družiník Verča Konvalinková a Líba Čejková), divadlo starší (vedoucí M.Hankovec, zástupce K.Jankovcová), divadlo mladší (M.Hankovec) a šprtec (vedoucí M.Hankovec, družiník Ondřej Hajko).
Turisté na jedné schůzce jezdili na koni, podnikli výpravu do Kraselova. V tomto roce nebyly ustaveny družiny. Velký úspěch jsme slavili ve šprtci, ve kterém jsme se probojovali do celostátního finále Ligy škol a kluci ve složení O.Hajko, V. Chaluš, L.Chaluš a Z.Vít zde získali osmé místo. Prvně od počátku oddílu se však neuskutečnil výstup na Kuřidlo, na který přišli pouze vedoucí. Nedařilo se divadlu. Starší připravovali pohádku Princezna a švec, ale pro velmi špatnou docházku byl nakonec její nácvik zrušen. Do aktivity mladších divadelníků se k stávajícím dvěma přihlásilo šest zájemců. V kulturním domě a v mateřských školách zahráli pohádku Kašpárek bojuje s čerty, ale pro soustavné nepěkné chování vůči ostatním jsme se s některými museli rozloučit. Jarní tábor proběhl v Rejštejně, letní, na kterém se hrála etapová hra Země Papuánců, opět na Tábořišti Chvalov.
2005-2006
Rada souhlasila s návrhem zájmové aktivity Turistika na její přejmenování na Hry, výlety a jiné Na divadlo se nikdo nepřihlásil, zájmová aktivita šprtec vyvíjela činnost do konce února. Z uvažovaného otevření zájmové aktivity pro děti z 1. a 2. tříd základních škol sešlo pro vystoupení Líby Čejkové. V oddíle přestala pracovat také Katka Jankovcová. Pro delší neomluvenou neúčast na schůzkách a akcích bylo ukončeno členství několika členům a uchazečům. Na podzim proto vyvíjela činnost pouze zájmová aktivita turistika. Převažovali v ní uchazeči, kteří chodili velmi nepravidelně a to i na tradiční oddílové akce, pro nezájem se neuskutečnily žádné víkendové akce (jen účast na srazech oddílů v Česticích a v Č. Budějovicích) a tak když v březnu poničili nováčkům z prvních tříd jejich výkresy, rada zájmovou aktivitu Hry, výlety a jiné zrušila.
Počátkem roku 2006 nás oslovila bývalá členka Husotu Petra Kökéniová (Vlnová), že by k nám ráda do oddílu přihlásila svého šestiletého syna. V únoru jsme tedy uskutečnili v několika prvních třídách nábor a přihlásilo se dalších pět zájemců. Počátkem března tak byla obnovena zájmová aktivita Turistika. Pověřeným vedoucím M.Hankovec. Pravidelné schůzky ve čtvrtek v 16,00-17,30. Náplní především hry, jejichž prostřednictvím děti seznamovány se základy turistiky a táboření. Na jaře jsme uskutečnili podnikli výpravu na palouk u Tisovníka a na Sudslavickou naučnou stezku, uspořádali sportovní olympiádu a Závěrečný oheň.
V květnu postihla naši klubovnu kalamita. Zřejmě proto, že se měl odpojit parovod, který naší klubovnou procházel, byla jeho část uřezána. Následně nato však puštěna pára. Klubovna se tím stala naprosto nevyhovující. Přišli jsme o zhotovené divadelní rekvizity, dračí sluj, různé hry, zčásti byla poškozena hřiště na cvrnkanou. Hřiště na šprtec byla naštěstí zabalena v kartonech. Město Strakonice nám proto ještě v létě přidělilo nebytové prostory U sv. Markéty 58, kde máme klubovnu dosud. Po skončení letního tábora na základně v Malé Turné, kde se hrála etapová hra Strom pohádek, jsme se přestěhovali.
2006-2007
Na podzim z Husotu vystoupili družiníci Ondra Hajko a Veronika Konvalinková. Radu Husotu od té doby tvoří H.Prechtlová a M.Hankovec. Plně jsme obnovili tradiční akce a i přes nízký věkový průměr se zúčastnili Korouhve v Česticích, vybíjené v Č. Budějovicích a srazu oddílů Žlutého kvítku. Letního tábora na veřejném tábořišti Milavý, kde jsme hráli etapovou hru Dva divoši, se zúčastnili čtyři chlapci. Jako útočiště před špatným počasím jsme zde měli pronajatou chatku, ale spali jsme ve stanech s podlážkou.
2007-2008
Délku pravidelných čtvrtečních schůzek protáhli o půl hodiny (16,00-18,00). Na podzim jsme ustanovili družiny Pětilistou růži a Sluneční paprsky. Po vystoupení několika členů z jedné z nich však družinová činnost skomírala. Jednotlivci dlouhodobě hráli Bratrstvo kulatého stolu, jejíž důkazy vycházely v časopise. Za ty splněné obsazovali hrady a zámky v Česku. Ve znamení rytířů se uskutečnil i letní tábor, na kterém se hrála etapovka Čechy 13 věku. Tábor jsme uskutečnili prvně v Bohumilicích. Obnovili jsme Husotskou ligu šprtce. Ve šprtci jsme se po letech zúčastnili Ligy škol pořádané Unií hráčů stolního hokeje.
2008-2009
27.11. 2008 proběhla 1500. schůzka od založení oddílu. Pozvali jsme na ni pana mistra Československa v přespolním běhu z roku 1943 – pana Ladislava Matějku. Na základě špatných zkušeností s mobily jsme zavedli, že všichni účastníci je musí mít v průběhu akcí vypnuty. Od ledna nabrala opět větší tempo družinová činnost. Pro zaneprázdněnost většiny členů v rámci oddílových schůzek. Opět jsme se zúčastnili Ligy škol ve šprtci. Jednotlivci v průběhu roku hráli dlouhodobou hru Po stopách indiánských civilizací, jejíž úkoly vycházely v časopise. Indiánskou tématiku byl prodchnut i letní tábor v Bohumilicích. Tamní základnu jsme získali od Duha Děsír a na její úpravě se podíleli skoro všichni členové a jejich rodiče.
2009-2010
Vydařil se jubilejní 25. ročník hokejbalového turnaje Husotu. Získali jsme putovní pohár pro nejlepší oddíl. Po celý rok probíhala celoroční hra V erbu kalicha. Husitská tématika ovládla i letní tábor v Bohumilicích. K ubytování jednotlivců nám již sloužilo několik stanů s podsadou získaných z dotací Krajského úřadu Jihočeského kraje. Vzhledem k vyššímu počtu účastníků oproti posledním čtyřem rokům jsme většinu aktivit směřovali ke společné činnosti družin.
2010-2011
Ještě v průběhu letních prázdnin byly rozeslány pozvánky bývalým členům Husotu na oslavy 25. výročí trvání oddílu. Září jsme věnovali jejich přípravě, konkrétně nácviku programu.